Dūminė pirtis: kokia ji?

Dūminė pirtis yra pats seniausias pirties tipas. Apie ją dažnai sakoma – nors atrodo labai juodai, bet prausia užtikrintai baltai. Tiks šmaikštus ir gana ironiškas pajuokavimas. Kalbant rimtai, reikia pasakyti, jog dūminė garinė yra beveik sterili. Aukšta dūmų temperatūra ir juose esantys taninai užmuša bet kokius mikrobus. Tad jeigu galvojate, jog tokioje tamsioje aplinkoje knibždėte knibžda įvairiausių mikrobų, galime užtikrinti, jog jų nerasite nė su žiburiu. Beje, pirtyse gydė ligonius, o moterys ten gimdydavo ir praleisdavo pirmąsias dienas po gimdymo.

Dūminės pirties kūrenimo principas

Kas šildo dūminę pirtį? Tą puikiai daro senoviška krosnis su atvira pakura ir akmenų skliautu. Gilioje senovėje pirčių meistrai akmenų skliautą suformuodavo iš rūpestingai atrinktų akmenų, kurie tikdavo pagal savo formą. Tarybiniais laikais akmenis sukraudavo ant vedamosios vikšrinio traktoriaus žvaigždutės. Šiandien tai padaroma iš ugniai atsparių plytų. O kūrenama dūminė pirtis sausomis ir kokybiškomis beržinėmis malkomis. Taip pat, labai populiarios uosinės ir alksninės malkos. Pirtininkams dažnai tenka išgirsti klausimą – kodėl netinka spygliuočių malkos? Ogi todėl, kad susidaro dervingas dūmas ir suodžiai.

Dūminė pirtis kūrenama tol, kol vidiniai akmenys ima raudonai švytėti. Malkos dedamos tokiu principu, kad pabaigoje akmenys kaistų ne nuo liepsnos, o nuo žarijų karščio. Tai ir taupiau, ir egzistuoja didesnė tikimybė apsisaugoti nuo gaisro.

Kuo ypatingas maudymasis dūminėje pirtyje?

Maudymasis joje panašus, kaip ir baltoje garinėje pirtyje. Esminis skirtumas – seanso pradžioje nuo įkaitusių atvirų akmenų būna gerokai karščiau nei pirtyje su paprasta krosnimi. Nuo karščio pertekliaus užtikrintai gelbsti įrengta ventiliacija. Maudymasis dūminėje pirtyje yra vienas konservatyviausių prausimosi būdų. Čia retai sutiksite kvapnius garo priedus. Greičiau jau tvyros sveiko dūmo, įkaitusio medžio ir beržinių vantų kvapas.

Parašykite komentarą