Nekilnojamo turto vertinimo subtilybės

Nekilnojamasis turtas yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai – statiniai bei inžineriniai įrenginiai.  Jie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir  nesumažinus jų vertės. Nekilnojamo turto vertinimas yra pati populiariausia paslauga turto vertinimo specialistų praktikoje. Dažniausiai nekilnojamo turto vertinimas užsakomas paskolai gauti. Taip pat ši paslauga leis ne tik sužinoti, kiek kainuoja jūsų norimas įsigyti būstas, bet ir tiksliai nustatyti norimo parduoti nekilnojamo turto rinkos vertę.

Paminėsime pačias aktualiausias situacijas, kada užsakomas nekilnojamo turto vertinimas:

  • Įkeičiamas siekiant gauti finansavimą iš banko ar iš kitos kredito institucijos;
  • Perkamas ar parduodamas;
  • Dovanojamas, mainomas, paveldimas;
  • Finansinėms ataskaitoms;
  • Parduodamas vykdant bankroto procedūras.

Taigi, kaip matote, situacijos tikrai pažįstamos kiekvienam ir tikriausiai net ne viena iš jų. Reiktų žinoti, jog toks turto vertinimas gali būti dvejopas: individualus ir masinis. Individualaus vertinimo atveju turto vertė nustatoma atsižvelgiant į jo individualias savybes. Masino vertinimo metu dažniausiai  nustatoma ne turto vertė, o jos ribos. Masinio vertinimo skaičiavimai yra paprastesni, o taikant individualų turto vertinimą atliekama išsamesnė analizė.

Specialistai, kurių pagrindinė specializacija yra tiek kilnojamo, tiek nekilnojamo turto vertinimas, pasakoja, jog jų praktikoje dažniausiai pageidaujama įvertinti nekilnojamą turtą, kai planuojama imi paskola būstui ar žemės sklypo pirkimui. Be abejonės, egzistuoja ir kiti atvejai, kada pasirenkamas nekilnojamo turto vertinimas. Specialistai pasakoja, jog svarbiausia yra atsižvelgti į individualios kliento poreikius, tuomet pateikta turto vertinimo analizė bus maksimaliai naudinga.

Dar vienas svarbus niuansas, kurį pabrėžia turto vertintojai – procedūros eiga ir jos kaina. Svarstyti ar nekilnojamo turto procedūra yra bereikalingos išlaidos, tikrai nederėtų. Tik atlikus nekilnojamo turto vertinimą galėsite būti ramūs, jog nepermokėsite. Parduodantiems nekilnojamą turtą tai – puiki galimybė pelningai parduoti žemės sklypą, namą ar butą. Be to, reikia žinoti, jog ši procedūra dažnai būna tiesiog privaloma.

Kiek trunka nekilnojamo turto vertinimas? Procesas tetrunka apie 2-4 darbo dienas. Kad viskas būtų šiek tiek aiškiau, pateiksime pagrindinius turto vertinimo etapus:

  • Turto identifikavimas ir dokumentų analizė.
  • Turto apžiūra
  • Vertinimo ataskaitos rengimas.
  • Dokumento įteikimas. Galutinai parengta ataskaita įteikiama užsakovui arba jo įgaliotam asmeniui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *