Kaip panaudoti maisto likučius: receptai pietums

maisto likučiai

Bauginantys faktai: kasmet daugiau nei 900 milijonų tonų maitinimo įstaigų maisto ar maisto nuo mūsų stalų yra išmetama. Tai sudaro net 17 proc. viso mūsų maisto. Kitaip sakant, nusiperkame penkis obuolius, keturis suvalgome, penktojo atkandame kąsnelį ir išmetame. Ir ne dėl to, kad jis neskanus, sugedęs ar pasibaigė jo galiojimo laikas. Tiesiog nesuvalgome ir viskas. Toks santykis su maistu – labai netvarus. Nors žaliosios atliekos gamtos neteršia taip, kaip plastikas, tačiau problemų sukelia tikrai nemažai, nes kažkas turi visa tai sutvarkyti… 

Norėdami sumažinti nesuvartoto maisto švaistymą – pirma pradėkime nuo savęs. Ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, kad maisto išmestume kuo mažiau?

Pirmiausia – tinkamas planavimas. Į prekybos centrą eikite gerai pavalgę, kad neprisipirktumėte to, ko nelabai reikia. Visada susidarykite pirkinių sąrašą ir jo laikykitės. Atliekų neišvengsime, bet kai kurie maisto produktai ir net jau paruošti patiekalai gali būti suvalgyti… kitą dieną. Papasakosime, kaip tai padaryti.

Idėjų, kaip suvartoti beveik visą maistą, galite pasisemti iš kinų virtuvės: kinai jau nuo senų laikų moka nešvaistyti maisto ir beveik viską suvartoja. Štai, ką galime padaryti ir mes.

Pirmiausia, peržvelkime, kokių patiekalų mums lieka daugiausiai. Dažnu atveju tai − makaronai, ryžiai, grikių košė, virtos bulvės ar bulvių košė. Taip pat lieka nemažai daržovių, kurios yra supjaustomos ir dedamos į šaldytuvą. Kitą dieną jos apdžiūva ir niekas jų valgyti nebenori.

Lietuviai labai mėgsta šašlykus ir kepsnius. Jų prikepa savaitei į priekį, neskaičiuodami, kiek gabalėlių reikia vienam žmogui. Keista, bet geros šeimininkės dažnai skaičiuoja koldūnus. Kodėl toks įprotis neišsivysto prieš kepant šašlykus – neaišku. Bet faktas – po savaitgalio jų lieka gana nemažai.

Ką galime padaryti iš šių produktų ir maisto patiekalų? Štai keli receptai pietums.

Ryžių pomidorinė sriuba

Kai lieka nemažai ryžių, galima išvirti skanios ryžių pomidorinės sriubos. Šiam patiekalui reikės:

  • Vakarykščių ryžių (daugiau ryžių – sriuba tirštesnė, mažiau – reikės daugiau daržovių);
  • 1 morkos;
  • pomidorų pastos;
  • 1 pomidoro;
  • daržovių sultinio.

Paruošimas labai greitas. Pomidorą (arba vakarykščio pomidoro griežinėlius) smulkiai supjaustome. Morką taip pat supjaustome juostelėmis, sudedame į vandenį su daržovių sultiniu. Verdame 5-10 minučių. Tada dedame vakarykščius ryžius ir pomidorų pastą. Jei pastos neturite − tiks ir pomidorų padažas ar kečupas. Įberiame druskos, pipirų ir kitų prieskonių pagal skonį.

Kiaušinienė su „likučiais“

Iš kiaušinių galima pagaminti įvairiausių patiekalų. Dalinamės ypatingos kiaušinienės receptu. Jos gaminimui galite naudoti vakarykščius produktus – daržoves, mėsą ar net virtas bulves.

Jums reikės:

  • 3 kiaušinių;
  • šlakelio pieno;
  • vakarykščių šašlykų ar mėsos gabalėlių (tiks ir dešra ar rūkytos vištienos kulšelės/sparneliai);
  • 1 svogūno;
  • 1 pomidoro;
  • 2-3 skiltelių česnako.

Paruošimas vėlgi labai paprastas. Supjaustome stambius šašlykus smulkiais gabalėliais, pageidautina juostelėmis. Jei naudojame vištieną, nuimame ją nuo kaulo ir suplėšome arba susmulkiname. Pakepiname mėsą su svogūnu ir smulkiai pjaustytomis česnako skiltelėmis. Į atskirą dubenį įmušame 3 kiaušinius ir juos išplakame. Įpilame pieno ir vėl išplakame. Kai mėsa su daržovėmis šiek tiek apkepa, pilame išplaktus kiaušinius. Galima įtarkuoti sūrio ar uždėti plonai pjaustytų pomidoro skiltelių.

Jei naudojate vakarykštes bulves – pakepinkite jas kartu su mėsa.

Sočios salotos

Jei lieka grikių ar ryžių košės − visada galima pasigaminti gardžių salotų.

 Jums reikės:

  • 2 pomidorų;
  • agurko;
  • salotos lapų;
  • svogūno;
  • alyvuogių aliejaus;
  • prieskonių.

Smulkiai supjaustome pomidorus ir agurkus, suplėšome salotos lapus. Svogūną supjaustome ilgomis juostelėmis arba smulkiais kubeliais. Į daržoves sudedame ryžius arba grikius. Apšlakstome aliejumi, įberiame mėgstamų prieskonių, šiek tiek druskos. Galima pagardinti ir garstyčiomis.

Jei turite rūkytos vištienos arba keptos mėsos, galite ją smulkiai supjaustyti ir įdėti į šias salotas: taip jos bus dar sotesnės.

Svarbiausia – kad išmetamo maisto būtų kaip įmanoma mažiau. Visiškai atliekų nepavyks atsisakyti dėl natūralių priežasčių, tačiau atminkite, kad žaliosios atliekos yra rūšiuojamos: iš jų galima pagaminti puikų kompostą augalams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *